Eating well needn't be expensive
Friday, September 25, 2009 - 19:21
in Mathematics & Economics
Nutritious options tend to be pricier than fast-food double cheeseburgers, but you can shop wisely. It doesn't surprise some researchers that double cheeseburgers at Wendy's, McDonald's and many other fast food restaurants cost only $1 or so each; a study published in the May issue of the Journal of the American Dietetic Assn., by faculty at the University of Chicago, found that more...